Závislost na technologiích

„Dobrý sluha, ale zlý pán“ je velmi trefné rčení. Obzvláště pak platí, bavíme-li se o světě technologií. Sociální sítě, hodiny multimediálního obsahu, možnost vzdělání a práce, to vše nám může nabídnout jedno jediné zařízení. Je to velká výhoda dnešní doby, ale také velká past. Čeho je moc, toho je příliš a proto, pokud trávíme na svém telefonu nebo počítači přemíru času, může to na nás mít neblahý vliv. Časem se můžeme dopracovat až k závislosti.A jak na sobě poznáte, že něco není v pořádku? Mobil odkládáte až večer před spaním a ráno hned po probuzení ihned kontrolujete co je nového, co kdo přidal na sociální sítě a jestli vám někdo nepíše. Čtete zprávy na telefonu i během jídla. Jdete zkontrolovat telefon okamžitě po tom, co zapípá. Pokud je váš telefon vybitý, nebo z nějakého jiného důvodu pro vás momentálně nepřístupný, cítíte nepříjemné pocity nebo dokonce úzkost. Pokud nejste na telefonu či počítači, máte pocit, že o něco přicházíte. To vše je známkou závislosti na online světě.


Pozor byste si měli dávat hlavně v případě, kdy vás na problém začnou upozorňovat i vaši blízcí. Pokud vám babička vyčte, že dnes jste všichni mladí jen na telefonu, asi se hned nebude jednat o závislost, ale pokud vás upozorňuje několik členů vaší rodiny, že se jim váš přístup nelíbí a přátelům vadí, že váš společný čas celý prosedíte na telefonu, může se také jednat o indikátor toho, že je někde problém.


Je ale těžké si něco takového přiznat. Pokud se závislost týká někoho z vašeho okolí, je dobré si uvědomit, že podobně jako všechny závislosti se může závislost na technologiích projevovat i abstinenčními příznaky jako je nervozita, vztek a někdy dokonce agresivita, zvláště pokud je závislému člověku odepřen přístup k tomu, na čem je závislý – tím může být telefon celkově, počítačové či telefonní hry nebo sociální sítě.


Speciálně tvůrci her a velké firmy vlastnící sociální sítě přesně ví, jak v nás probudit zájem, trávit u jejich produktu více času. Dostáváme malé odměny například ve formě reakcí na sociálních sítích nebo bodů ve hře. To nám dává pocit uspokojení a my tak máme tendenci se k činnosti vracet. Propadnout světu technologií tak není vůbec těžké a funguje podobně jako už dříve známé závislosti.


Prvotní příznaky, kterými je už zmíněné nadužívání telefonu a nepříjemné pocity, pokud nemůžeme být online, to teprve začíná. Jestliže člověk není schopný dát si od technologií pauzu a svou závislost prohlubuje, může začít ztrácet zájem o koníčky a činnosti, které měl dříve rád. Dokonce může přestat mít zájem scházet se se svými kamarády a obecně mít jakoukoli interakci jinou než tu na sociálních sítích.


Není žádným překvapením, že takto silná závislost se může dále projevovat i poruchami spánku. K tomu „dopomáhá“ modré světlo, které na nás svítí ze všech obrazovek a monitorů a není pro nás přirozené. Od poruch spánku už to není daleko k zdravotním potížím. To může být zhoršený zrak, ale také psychické problémy nebo křivá záda od špatného sezení.Neznamená to ale, že všechny závislosti končí tímhle způsobem. V případě, že u sebe pociťujete nějaký z příznaků závislosti existují i způsoby, jak to zvládnout dříve, než vám technologie přerostou přes hlavu.


První věc, kterou můžete změnit, je budík. Většina z nás má dnes místo klasického budíku telefon. Ten ale často po zazvonění hned vezmeme do ruky a zkontrolujeme, co je nového. To není nejlepší začátek dne. Jestliže nejste dost silní na to, abyste svůj budík na telefonu pouze vypli a na telefon se nepodívali, pořiďte si ten klasický a svůj telefon večer dejte nějak dál od postele. Ideálně do druhé místnosti.


Dalším tipem, který vám může pomoci, je nevěnovat se telefonu ani při jídle. Místo toho si jídlo vychutnávejte a svůj zážitek sdílejte se svými blízkými. Povídejte si a bavte se, k tomu rodinné večeře jsou, ale i v případě, že jste sami, snažte se telefon odložit a jídlo si užít bez něj.


V neposlední řadě existují i aplikace, které vám čas strávený na mobilu, případně i počítači, měří a dokáží vás upozornit, pokud na něm trávíte moc času. Rozhodně ale na technologie nezanevírejte. Jsou pro nás velmi přínosné, jen musí sloužit ony nám, a ne my jim.


8 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše