Webové trendy, které jsou dnes samozřejmostí

Webový design se od svých začátku značně posunul. Jistě se vám za poslední roky stalo, že vás někdo odkázal na web, ze kterého bylo silně cítit, že rozhodně není nejnovější a nejmodernější. Dokázali byste si ale odpovědět na důvody proč? Pojďme se společně podívat na nové trendy, které sebou webový design přináší a které jsou již několik let standardem.


Záložky pryč


Ještě před pár lety každý web musel obsahovat menu a web se skládal z několika stránek, dnes už to však nebývá zvykem. Trend pouze jedné záložky (single page) odstartovali mobilní telefony, kde je daleko jednodušší skrolování, které zná uživatel například ze sociálních sítí. Nakonec se ukázalo, že prakticky vše, co zákazník potřebuje vědět, je možné umístit na jednu stranu i na klasickém monitoru.


Multimediální obsah


Multimediální znamená, že nám tento druh obsahu poskytne více než jeden vjem. Například obrázek je doplněn zvukovým obsahem, zvuk je obohacen o video, článek o fotky a tak dále. Tyto druhy obsahů budou u návštěvníků webu vždy preferovanější, protože dokáží poskytnout více informací a lepší zážitek. Výhodou multimediálnosti je, že se díky ní vyhnete dlouhým a povětšinou nudným textovým popisům.


Nebojte se minimalismu


Minimalismus je trend, který se v posledních letech dotýká daleko více oblastí, než je pouze webový design. Není potřeba se ho bát. Na každém webu nemusí vždy blikat tisíc grafik k tomu, abyste ohromili zákazníka. Vždy však záleží na tom, o čem má web být. Minimalismus se pak hodí především v případě, že chcete, aby váš web působil seriózně.


Rozšířená realita


Prodáváte brýle? Nechte zákazníky, aby si na vašem webu zkusili, jak jim budou slušet. Navrhujete interiér? Nechte zákazníky, aby se „virtuálně prošli“ po domech, které jste navrhli. Myslím, že princip je jasný. Díky moderním technologiím jsme schopni přiblížit zážitek, který byl ještě donedávna možný pouze osobně.


Ilustrace a vizuální grafiky


Obecně by se dalo říct, že byste na webu měli texem vyjadřovat pouze věci, které nelze vyjádřit jinak. Vizuálnost prostě zaujme daleko lépe než dlouhý popis. Navíc hezká ilustrace nebo graf dokáže váš text krásně podpořit a dodat mu ten, již výše zmíněný, multimediální rozměr. Většina lidí daleko raději rychle koukne na ilustraci, než aby četla dvě strany textu.


Málo textu


Už to bylo výše několikrát zmíněno, dlouhým textům prostě nikdo nebude chtít věnovat pozornost. Neznamená to, že se máte textu vyvarovat úplně. Pokud potřebujete návštěvníkovi webu něco důležitého sdělit, rozhodně to udělejte. Spíš jde o to, abyste byli věcní a nic příliš nerozváděli. Například pokud chcete uvést něco o vaší firmě, nehodí se, abyste popisovali celou vaši cestu od školky až k založení firmy. Vypíchněte pár důležitých a zajímavých faktů tak, aby zákazník z textu pochopil, co jste za firmu a jaký je váš záměr.


Vhodná typografie a styl písma


Styl písma už dávno není věc, nad kterou by šlo mávnout rukou. Pokud ho vybíráte, je dobré si položit několik otázek. Jakou chci v zákazníkovi vzbudit náladu? Potřebujete, aby váš zákazník věděl, že jste seriózní nebo naopak chcete působit vtipně? Abyste byli schopni odpovědět na tyto otázky, je také dobré vědět, jací jsou vaši potencionální zákazníci. Jiné písmo zaujme mladou ženu, která si vybírá svatební agenturu a jiné zase muže ve středním věku, který hledá dobrého finančního poradce.


Responzivita


Responzivita znamená, že váš web se dokáže „přizpůsobit“ zobrazení na telefonu, případně tabletu tak, aby byl i v této podobě uživatelsky přívětivý. V dnešní době se už jedná o samozřejmost a nově vzniklý web, který by tuto funkci nepodporoval, by si tím mohl značně ublížit. Je mnoho potencionálních zákazníku, kteří se na váš web budou chtít podívat z telefonu a neresponzivní web by je dokázal odradit. Navíc weby optimalizované pro mobilní zařízení podporuje i Google vyhledávač.


29 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše