Využití virtuální reality v praxi

O virtuální realitě jste už jistě slyšeli. Jejím cílem je prezentovat uživateli virtuální prostředí, se kterým uživatel může interagovat. Obecně se dá asi říci, že se jedná o headset, který může být buď samostatný, nebo je nutné ho připojit k PC či herní konzoli. To je sice hezké, ale co si pod něčím takovým představit? Jak by nám něco takového mohlo přinést něco víc, než jen další platformu pro hraní her? Pojďme se společně podívat na několik využití virtuální reality v praxi, které nám může nastínit, co od této technologie můžeme čekat v příštích letech.Školení astronautů

NASA dnes již běžně využívá VR technologie k tréninku svých astronautů. Astronautovi je simulován stav s nulovou gravitací, který je pomocí virtuální reality uveden k dokonalosti. Astronaut si může vyzkoušet, jaké je procházet se ve vesmíru, a dokonce se i naučit, jak pracovat s nástroji až opustí naši Zemi.


Další krok ve vzdělávání

Ještě nedávno nebylo běžné, že všechny školy využívali počítače či tablety ve výuce. Dnes se zdá, že už je tato praxe běžnou součástí školního procesu vzdělávání. Logickým dalším krokem bude i zapojení technologií spojených s virtuální realitou. Důvod je jednoduchý, člověk si daleko lépe pamatuje věci, které zažil na vlastní kůži. Díky virtuální realitě se nemusí děti učit o zvířatech jen pomocí obrázků a videí, ale se zvířetem se mohou děti dokonce „potkat“. Výhodou samozřejmě je, že toto setkání nemusí být pouze s existujícím zvířetem, ale i s vyhynulým druhem, takže žáci mohou vidět například i dinosaury. Podobně se může virtuální realita stát součástí prakticky každé výuky. Děti se tak budou moci podívat na sluneční soustavu nebo „navštívit“ podmořský svět.


Simulátor jízdy/letu

Ať už se jedná a jakýkoli dopravní prostředek, virtuální realita nám může pomoci natrénovat řízení. Především v případech jako je řízení letadla, kdy je jeden let oproti VR „letu“ drahý a u nezkušených pilotů i náročný, může simulátor značně pomoci. Podobně tak i v případech, kdy mají řidiči málo příležitostí k reálným zkušenostem, jako se to může stát v případě hasičského vozu.


Medicína nanečisto

Dalším příkladem práce, kdy je potřeba získat zkušenosti, než se dostaneme k praxi a zároveň ušetřit, je výuka budoucích lékařů. Ti mohou díky virtuální realitě podrobně nastudovat lidské tělo, či si zkusit operaci nanečisto. Díky tomu se mohou studenti medicíny připravit na náročné operace bez toho, aby ohrozili zdraví pacienta.


Léčba fóbií

Člověk se za život setká se situacemi, které mu způsobí malá anebo velká traumata. Virtuální realita potom může pomoci s léčením fóbií, strachů a úzkostí v bezpečí a s možností kdykoli léčbu přerušit. Tento způsob léčby využívají v USA při léčbě vojáků, kteří se vrátili z Afganistánu či Iráku a trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Ti jsou pomocí VR vystaveni situacím, kterých se obávají a postupně se s nimi učí vyrovnávat.

Virtuální setkávání

Dnes se mohou lidé pomocí sociálních sítí propojit, ať se prakticky nachází kdekoli po světě. Virtuální realita by ale mohla pomoci k tomu, aby byl zážitek ze setkání ještě uvěřitelnější. S lidmi bychom se mohli teoreticky potkávat ve virtuálním prostoru, a to ne pouze s přáteli či rodinou, ale především kvůli pracovním povinnostem. Tento způsob by ale také mohl najít velké uplatnění v politice a diplomacii.Armádní výcvik

Staré rčení říká: „Těžko na cvičišti, lehko na bojišti.“ Díky virtuální realitě se to stává více než pravdou. Vojáci si totiž díky ní mohou vyzkoušet, jak reagují na stresové situace, či si natrénovat způsob rozhodování a prostorovou paměť. Váleční lékaři si zase vyzkouší, co obnáší ošetřování zranění v průběhu boje.


Nekonečná zábava

Nesmíme ale opomenout, že velký potencionál této technologie je především v zábavním průmyslu. Ať už se bude jednat o průmysl filmový, herní nebo turistický, pravděpodobně můžeme očekávat změny, které způsobní právě zvyšující se využívání virtuální reality.


2 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše