Vývoj počítačů – kde byli a kde budou za pár let?

V dnešní době už si neumíme představit, že bychom měli žít bez počítače nebo moderních technologií. Mladí lidé se dost často podivují nad tím, jak asi fungoval svět, ve kterém počítače ještě nebyli a zrak celého lidstva se upírá směrem do budoucnosti. Jak asi bude vypadat svět technologií za pár let? A jsou opravdu počítače moderním vynálezem nebo existují už delší dobu? Pojďme se na to společně podívat.


Historie počítačů


Nejdříve se podíváme na něco z historie. Ano, vím, historie není zrovna zábava, ale ta ohledně počítačů umí být poměrně zajímavá. Pojďme nejdříve přeskočit dlouhou historii mechanických kalkulátorů, která se počítá až do roku 5000 př. n. l. a upřeme svoji zvědavost do roku 1833, kdy Charles Babbage přišel s návrhem „Analytického stroje“. Ten měl používat jako vstupní médium děrné štítky a už tehdy zpracovávat instrukce „IF“ a „FOR“, které se v programování používají dodnes. Babbage ale zjistil, že bude potřebovat někoho, kdo bude stroj „programovat“ a proto najal Adu Lovelace, která se díky tomu stala první programátorkou na světě.

To byl ale teprve začátek, který započal překvapivě dlouhou historii počítačů. Děrné štítky se používali dlouhou dobu a k dalšímu většímu vývoji počítačů se lidstvo dostalo až „díky“ druhé světové válce. Právě velkou slávu v oblasti výpočetní techniky zaznamenal inženýr Alan Turing v roce 1943. Vytvořil totiž „počítač“, který dokázal rozluštit německé šifry, a to přispělo k rychlejšímu vítězství spojenců nad Hitlerovskou říší. Jeho příběh je moc hezky zpracovaný ve filmu „Kód Enigmy“, který bude jistě pro počítačové nadšence skvělým vhledem do situace.

Poté začal jít vývoj počítačů bleskově vpřed. Jednalo se sice pořád o stroje, které by svou velikostí zabrali celou místnost, ale byl to přeci jen průlom. Ovšem počítače, jak je známe dnes, se začali objevovat až kolem roku 1981. Někde v této době vzniká i grafické uživatelské rozhraní. Poměr cena/výkon se neustále zlepšuje a s rozvojem počítačových sítí vzniká i internet.


Jak je to v současnosti?


V současnosti počítače fungují pořád na starém návrhu firmy IBM. Trendem dnešní doby jsou stále větší nároky na výkon počítačů, stále přívětivější uživatelské rozhraní a co největší kvalita periferií počítače (klávesnice, monitor atd.). Zároveň se momentálně hlavní společnosti vyrábějící procesory snaží dostat velikost tranzistorů na hranici 5nm, za kterou už z fyzikálních důvodů není možné jít. Stále tedy probíhá proces miniaturizace.


Vize budoucnosti


Kam ale může směřovat budoucnost počítačů? S jednou z alternativ přišla firma IMB v roce 2007. Odhalila průlomovou technologii, která připravuje podmínky pro trojrozměrné čipy. To by mohlo vyřešit problém nastíněný v předchozím odstavci. Tedy to, že čipy jdou zmenšovat do určitého, přesně daného rozměru. U nové konstrukce čipů mají být křemíkové plátky umístěny nad sebou místo vedle sebe. Výsledkem je kompaktní "sendvič" součástek, který je podstatně menší než plošné 2D čipy, a v němž data proudí podstatně rychleji.

Další alternativou, která může být budoucností, jsou kvantové počítače. Je ale nutno dodat, že v tomto případě jde o naději pro vzdálenou budoucnost, protože tento počítač, přesněji řečeno jeho prototypy, jsou zatím s to řešit pouze velmi jednoduché úlohy. Ovšem myšlenka kvantových počítačů je velmi lákavá. Jednalo by se o počítač, který bude rychlejší a výkonnější než dnešní superpočítače zabírající velké místnosti, a přitom bude malý a bude s ním možno snadno manipulovat.

Nejžhavější novinkou na poli vývoje počítačů je přístroj, který by si dokázal posílat mezivýsledky zpět v čase. Nová časová jádra, která však zatím existují jen teoreticky, by byla schopna vyřešit např. setřízení pole či dešifrování souboru v konstantním čase. To už je však v dnešní době opravdu sci-fi. Nám tedy nezbývá, něž počkat, jak se bude situace na poli technologií vyvíjet v nejbližších letech.


15 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše