Usínáte po obědě? Rady a tipy, jak se tomu vyhnout

Práce, práce a opět práce? A přitom by si člověk v práci tolikrát přál na chvíli zavřít oči a dát si malého šlofíka. Občas se ale chuť na malého šlofíka přemění na nepopsatelnou únavu. Čím, to může být způsobené a jak se s tím poprat?

Nekvalitní spánek

Denní únava může být způsobena hned několika možnými faktory, ať už se jedná o krátký spánek, špatnou stravu nebo stresově náročné období. Až 76% zaměstnanců trpí denně únavou na pracovišti a odvádí tak horší výkon, že by mohli vykonávat po kvalitním a dlouhém spánku. Vědci tvrdí, že člověk by měl denně spát průměrně 7-9 hodin.


Průměrná doba spánku na člověka však v dnešní době odpovídá okolo 6 hodin. Únavou v práci však netrpí pouze lidé s nedostatkem spánku, ale také se spánkem nekvalitním. Proto je dobré si pro kvalitní spánek připravit podmínky. Ať už se jedná o větrání v místnosti, pravidelném denním režimu nebo vyhýbání se kofeinu a přejídání se před spaním, aspekty pro kvalitní spánek si může připravit každý z nás. Jak se ale vypořádat s tím, když už je člověk na pracovišti unavený a čeká jej ještě mnoho práce? Zde je pár rad.


Krátký spánek, pokud je to možné

Není nic lepšího, když má člověk možnost si na pracovišti opravdu odpočinout. Krátký 20-30 minutový šlofík může dobít energií na celý zbytek dne. Najít nějaké klidné místo, nebo dokonce místo pro odpočinek určené a na chvíli si zde zdřímnout, to je to co člověk opravdu dobije baterky. Mnoho zaměstnavatelů v Evropě se čím dál tím více snaží zaměstnancům tento způsob odpočinku umožnit. Je totiž již dokázáno, že po krátkém odpočinku odvádějí zaměstnanci práci lépe a rychleji, tudíž je pro zaměstnavatele výhodnější poskytnou zaměstnancům potřebný odpočinek. Třeba se dočkáme něčeho podobného jednou i u nás.


Čerstvý vzduch a pohyb

Ne každý má vždy možnost si dát krátkého šlofíka nebo si jen tak odpočinout, když to potřebuje. Je zde ale i jiná možnost, jak se trochu probrat a oklepat ze sebe únavu. Pokud člověk tráví celý den v kanceláři či jiném uzavřeném prostoru, měl by si často větrat a dopřát si trochu čerstvého vzduchu. Čerstvý vzduch nejen ochladí teplotu v místnosti, ale také vymění již vydýchaný vzduch za nový, který poskytne organismu potřebný kyslík. Pokud již pracuje na čerstvém vzduchu, může se zkusit projít či protáhnout. Sezení za volantem nebo tvrdá práce na jednom místě je sice dostatečně náročná, aby člověku nedovolila usnout, ale malá procházka po pracovišti nebo protažení se, uvolní nejen tělo, ale i částečně mysl.

Přirozené světlo

Únavu a zdravotní problémy může způsobovat i nekvalitní osvětlení. Není nic horšího pro oči, než pracovat celou dobu pod umělým světlem se zrakem upřeným do monitoru. Tohle opravdu není nic zdravého. Pokud je tedy možnost pracovat při běžném denním světle, měl by člověk sedět v pohodlné, ale zároveň zdravé poloze a nemít oči příliš blízko monitoru. Pokud se do monitoru dívat musí, měl by udržovat bezpečnou vzdálenost od obrazovky a používat brýle proti modrému světlu. Pokud nemá jinou možnost než umělé světlo, měl by se vyvarovat modrému studenému světlu. To může způsobovat bolest hlavy, únavu či pálení očí. Nejlepší pro denní práci či učení je světlo, které je nejvíce podobné dennímu světlu, to jsou žárovky odpovídající 5 000K. Při odpočinku či relaxaci je nejvhodnější využívat takové světlo, které odpovídá plamenu svíčky, neboli síle 1 200K, nebo západu či východu slunce (3 000K).


Studená voda

Proti boji s únavou pomáhá samozřejmě i pravidelný pitný režim. Ten byl měl obsahovat převážně obyčejnou vodu. Hydratovaný organismus dokáže mozku poskytnout potřebné zdroje, aby se mohl soustředit na práci. Samozřejmě studená voda také dokáže zastavit pocit útlumu, který při únavě na člověka dopadá. Pokud nepomůže pouhé napití, může zvolit i možnost studené sprchy. Pokud však není možnost sprchy

v práci, pomůže i opláchnutí obličeje studenou vodou.


Poslední naděje ve formě rychlé energie

Každého asi pod tímto pojmem napadne káva či výrobky obsahující kofein. To ovšem není úplně nejmoudřejší řešení. Navíc při větším požití má kofein opačné účinky, neboli útlum smyslů a zpomalení reakcí. Nejlepší volbou pro rychlou energii jsou tedy cukry, nejlépe ty ovocné.


Pokud tedy člověk hledá možnost rychlé energie, není nic lepšího, než se zakousnout do jablka či zralého banánu, který obsahuje vysoký počet cukrů. Potřebnou energii nám může dodat i kvalitní kousek čokolády nebo šálek zeleného čaje, který může nahradit energetické nápoje, které jsou ve společnosti stále častěji vyhledávány a mohou mít při častějším požití negativní vliv na lidské zdraví.

21 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše