Tipy pro Mac uživatele

Uživatelé Maců, teď přijde článek speciálně pro vás. V tomhle článku se podíváme na pár tipů a rad, které by vám mohli usnadnit práci na počítači.

Podpisy pro vaše dokumenty

Operační systém macOs má mnoho užitečných nástrojů, které se dají při práci využít nejen v kanceláři. Věc, která vám ale usnadní určitě život, je vkládání podpisů do dokumentů. Jak na to? Nejprve samozřejmě potřebujeme mít dokument, zde není ani problém formát PDF. Takový soubor otevřeme přes aplikaci Náhled, která nám dokument zobrazí.


Poté klikněte na nástrojové liště v horní části obrazovky vašeho Macu na Nástroje -> Anotace -> Podpis -> Zpráva podpisů. Poté stačí jen zvolit, zda chcete podpis přidat na trackpadu, vyfocením podpisu na papíru, nebo z vašeho iPhonu či iPadu.


Efektivnější práce s více pracovními plochami

Potřeba přepínat rychle mezi okny, nebo mít otevřených více pracovních ploch? Není problém. Na vašem Macu můžete používat více než jen jednu základní plochu. Pro přidání nové plochy nejprve na trackpadu proveďte gesto potažení třemi prsty ze středu směrem nahoru.


Na liště v horní části obrazovky můžete vidět seznam aktuálních ploch. Pokud chcete přidat novou plochu, klikněte na “+” v levém horním rohu. Mezi jednotlivými plochami se pak na Macu můžete přesouvat gestem posunutí tří prstů po trackpadu směrem doleva nebo doprava.


Čtečka pro přehlednější články

Pokud rádi čtete články a ruší vás všude kolem reklamy, či jiné prvky stránky, tenhle tip vás určitě potěší. Safari totiž nabízí možnost čtečky, která zobrazí pouze text a obrázky ze stránky, nikoliv přidané věci, které se článku netýkají. Pokud byste chtěli i jiný styl písma, není problém si jej změnit. Důležité je ale zjistit, zda je čtečka na webu vůbec dostupná. To zjistíte tak, že se vlevo u URL adresy zobrazí 3 velké a 1 menší čára na které klikneme a tím spustíme čtečku.


Se smrtí Google Reader přestalo mnoho uživatelů úplně používat RSS čtečky. Safari vyplňuje tuto mezeru a nabízí velice účinnou čtečku přímo v Safari. Celkové přidání odkazu je jednoduché a Safari se o něj postará samo. Stačí pouze přidat přes ikonu sdílení stránku do záložek, poté kliknout na ikonu bočního panelu, která se nachází v levém horním rohu vedle ikony . Tím se zobrazí boční panel a my musíme kliknout na @ a v dolní části bočního panelu na Odběry a Přidat kanál. Safari již prozkoumá všechny záložky, zda-li se mezi nimi nenachází stránka která používá tzv. Feed.


Jak zapnout zálohování Time Machine

Teď budu chvíli psát z vlastní zkušenosti. Doporučuji vám všem si zálohovat data na Macu. Není to tak dávno a musel jsem celý Mac vymazat a začít vše od začátku. Jak se vyhnout této ztrátě dat? Pokud si chcete být jistí, že o žádná data nepřijdete, tak doporučuji zálohovat soubory přes službu Time Machine, kterou Apple integroval do samotného systému.


Vše včetně intervalu zálohování aktivujeme v Předvolby systému -> Time Machine. Pro zálohování bude potřeba externí disk s dostatečnou kapacitou, kam se uloží kopie všech vašich dat. Poprvé tento krok bude možná zdlouhavý, ale při průběžném zálohování bude tento krok zabírat pouze několik minut a výsledek při záchraně dat bude opravdu stát za to.

Jak aktivovat/vytvořit Split View

Věc, která jsem myslel, že mi na Macu bude chybět, je rozdělení oken aplikací na pozadí. Po menším průzkumu jsem ale zjistil, že ani toto není problém a s novými aktualizacemi přicházejí i nové možnosti. Split View, jednoduše řečeno rozdělení dvou aplikací na obrazovce rovnoměrně vedle sebe.


Aby jste aktivovali Split View, musíte podržet tlačítko, které slouží na aktivování full-screenu (Zelené tlačítko). Držte ho asi přibližně 2 sekundy a následně máte možnost určit, na kterou stranu obrazovky chcete aplikaci “připevnit”. Na druhé časti obrazovky se vám potom objeví miniatury dalších aplikací, které máte spuštěné a zároveň informace, které aplikace podporují režim Split View.


Možnost screenshotu nejedním způsobem

Asi většina uživatelů Macu ví, jak správně udělat screen obrazovky. Ne ale každý ví, že existuje několik možností, jak screenshot udělat. Zkratka CMD + Shift + 3 udělá screenshot celé obrazovky. To ale není jediný způsob. Dalším způsobem může být například CMD+Shift+4, kdy pořídíme screen pouze určité části, kterou sami vybereme. Nejvhodnější je ale způsob CMD+Shift+5, kdy se nám na spodní části obrazovky objeví možnosti pořízení screenshotu, ať už velikost, časomíra nebo i například nahrávání obrazovky.

36 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše