JAK SPRÁVNĚ OCHRÁNIT VAŠE DATA?

Mnoho z nás má v dnešní době chytrý telefon nebo počítač. Víte ale, jak si správně ochránit data před jejich ztrátou či zneužitím? Tady je několik rad, které vám zajistí bezpečí vašich soukromých dat.


Legální software Pokud máte nový počítač, používejte pouze legální softwary. Mnoho nelegálních stránek nabízející softwary zadarmo mohou obsahovat viry, které si se staženým softwarem stáhnete do počítače a ty vám budou pomalu ale jistě krást data přímo před nosem. V tomto případě je lepší verze koupit si oficiální software, který má základní zabezpečení před viry, například Windows má základní součást Windows Defender, který chrání software před napadením. Antivirus a firewall Základ každé dobré ochrany dat je mít stažený antivirus, který se stará a hladký život vašeho zařízení. Podmínkou je také jej samozřejmě pravidelně aktualizovat a kontrolovat, zda nehlásí nějakou chybu či pokus o nepovolené vniknutí. Mnoho kvalitních antivirů je placených, ale pokud chcete za tuto část ušetřit, tak možnosti jako Avast nebo AVG AntiVirus poskytují základní ochranu zcela zdarma. Firewall neboli v překladu ohnivzdorná stěna, je v IT světě analogie pro softwarové programy nebo hardwarové zařízení, jež zkoumají a filtrují informace přicházející z internetu do vnitřní sítě. Představuje tudíž první linii obrany střežící bezpečnost vašeho zařízení.

Heslo a dvoufázové ověření Skoro každý z nás využívá sociální sítě nebo alespoň email. Zde je vhodné pří registraci využít vhodné heslo, nejlépe takové, které obsahuje číslice, velká a malá písmena nebo speciální znaky. Nedoporučuje se používat hesla, která jsou s vámi přímo spojována či veřejně dohledatelná jako např. datum narození, jména dětí nebo domácích mazlíčků, které sdílíte na sociálních sítích. Nejlepší je využít kombinaci informací, kterou víte jenom vy nebo vaše nejbližší okolí, ať už je to jméno koláče, který vám babička pekla jako dítěti nebo název oblíbené postavy z vašeho seriálu, který znáte již skoro nazpaměť. Heslo by mělo obsahovat alespoň 8 znaků, ale v bezpečnosti se meze nekladou, takže čím delší a složitější, tím je heslo bezpečnější. Nepoužívejte navíc jedno heslo k více účtům, protože pokud se útočníkovi podaří prolomit heslo u jednoho účtu, ostatní účty budou stále chráněny jinými hesly. Důležitým bodem je také svá hesla nikomu neříkat a už vůbec je nikomu neposílat na sociálních sítích. Dobré je využívat i dvoufázového ověření. Kdykoliv se pokusí někdo přihlásit k vašemu účtu přes nové zařízení, bude potřeba potvrdit přihlášení kódem, který vám přijde na telefon, který jste uvedli při registraci. Nejen, že je to bezpečná verze, jak předejít vniknutí cizího uživatele na váš účet, ale zjistíte, že se někdo pokoušel nabourat k vám do účtu a odkud se o to pokusil. V tomto případě se pak doporučuje heslo změnit na zcela nové a nikterak podobné s předchozím.

Záloha dat Základním krokem, jak předejít ztrátě důležitých dat je si data pravidelně zálohovat. Ať už k tomu využijete flash disk, cloudové úložiště či jiný způsob, měli byste jej opakovat pravidelně. Tento krok vám zajistí, že i přes prolomení ochrany a odcizení vašich dat nebo například poškození vašeho zařízení, budete mít k zálohovaným datům přístup. Pokud tedy pracujete dlouhodobě na nějakém projektu nebo si chcete uložit fotky z dětství, určitě neváhejte a všechny tyto důležité a cenné soubory zálohujte.

Veřejné Wi-Fi sítě Úspěchem návštěvnosti určitých míst, je veřejná nezaveslovaná Wi-Fi síť, která poskytuje návštěvníkům neustálý přístup k internetu. Tento způsob připojení se sebou přináší ale řadu úskalí a nebezpečí. Veřejné sítě totiž nepřitahují pozornost pouze turistů a běžných občanů, ale také hackerů, kteří mohou přes router veřejné wifi sledovat veškerou internetovou komunikaci z vašeho zařízení. Takto útočník může například získat vaše přihlašovací údaje k sociálním sítím či k účtům na nezabezpečených stránkách. V případě používání stejného hesla k více účtům, může vést tato situace k úplné ztrátě internetové identity a přístupu ke všem vašim účtům. Pokud už potřebujete nutně využít veřejnou wifi, připojujte se přes VPN neboli virtuální privátní síť. Ta vám zajistí šifrované spojení mezi vámi a VPN serverem, což zajistí, že vaši internetovou komunikaci nebo moci nikdo jiný sledovat. Těchto několik základních rad by vám mělo pomoci ochránit vaše data před případným útokem či ztrátou. Možností, jak chránit svá data je ovšem ale mnohem více a je pouze na vás, jakou variantu si zvolíte a jak budete svá data chránit. Pamatujte ale jedno, v bezpečnosti se meze nekladou.


10 zobrazení0 komentářů