Smart Home nebo-li chytré domácnosti

Co všechno už v dnešní době dokážete ovládat pomocí telefonu nebo hlasu? Pojďme společně objevit možnosti, které nám moderní technologie poskytují a jak nám mohou usnadnit život. “Smart Home” je termín běžně používaný k definování domova, který má spotřebiče, osvětlení, topení, klimatizaci, televizory, počítače, zábavní audio a video systémy, bezpečnostní a kamerové systémy, které jsou schopné vzájemné komunikace a mohou být řízené vzdáleně časovým scénářem, a to nejen doma, ale i vzdáleně z libovolného místa na světě telefonem nebo přes internet.

Asi nejpoužívanějšími přístroji ve Smart Home, jsou domácí spotřebiče. Ovládat myčku, pračku, sušičku nebo televizi na dálku přes telefon již není žádná budoucnost. Mnoho z nás již dokáže propojit chytré spotřebiče, a za pomoci telefonu je zapnout, vypnout nebo nastavit co chceme, aby konkrétně dělali a kdy. Stejně tak otevírací brány pro vjezd nejsou žádnou nezvyklou věcí, poslední dobou jich je stále více a více.


Jak taková domácnost funguje? Čím dál častěji je chytrá domácnost propojena Wi-Fi či Bluetooth připojením, nemusí to ale být pravidlem. Pro Smart home jsou vyhrazená i jiná komunikační pásma, některá, jako třeba Z-wave či ZigBee používají nízké kmitočty s frekvencí okolo 900MHz. Pro vzájemnou komunikaci senzorů a snímačů nejsou potřeba velké objemy dat. Smart Home preferuje nízkou spotřebu energie, a spolehlivý prostup překážkami v domácnosti.


Smart Home se může ovládat několika možnými způsoby. K základnímu ovládání postačí obyčejný ovladač (například na otvírání vjezdové brány) nebo mobilní aplikace. Firmy, specializující se na budování chytrých domácností, nabízejí výkonné řídicí jednotky, schopné ovládat až stovky nejrůznějších zařízení. Taková řídicí jednotka připomíná většinou jakýsi router a funguje v podstatě na podobném principu. Ve skutečnosti se jedná vlastně o server, napojený na všechna chytrá zařízení. Takový server je schopný příslušných analýz, na jejichž základě provádí potřebné úkony. Dokáže přijímat data z příslušných senzorů, analyzovat denní dobu a jiné parametry a na základě této analýzy spravovat celou domácnost.

Ovládání chytré domácnosti dokáží usnadnit i nejrůznější „hlasové asistentky“ – ty mívají nejčastěji podobu chytrého bezdrátového reproduktoru, schopného rozpoznat a vykonat hlasové příkazy.


Smart Home lidem usnadňuje lidem každodenní povinnosti a postně se více a více rozvíjí. Z pouhého rozsvícení světla na zatleskání zde máme plně automatické domácnosti, které se dá ovládat hlasem. A co přijde dál?

8 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše