Nejmodernější technologické vynálezy roku 2021

Rok 2021 byl pro mnoho lidí velmi náročný. Probíhající pandemie je toho důkazem. Co ale týká technických vynálezů a různých objevů, byl tento rok velmi plodný a přinesl s sebou i vizi toho, jak by mohla vypadat budoucnost lidstva. Ano, narážím tím tak trochu na přistání robotické sondy Perseverance na Marsu, ale to rozhodně nebylo jediné, co se na poli různých pokroků a novinek událo. Pojďme se na některé z nich podívat společně.


GPT-3


Tyto modely počítačů jsou opravdu velkým pokrokem v oblasti umělé inteligence. GPT-3 je zatím negramotnější počítač, který se lidstvu podařilo stvořit. GPT-3 „nastudoval“ texty tisíců knih a většiny internetu, proto dokáže opravdu velmi realisticky napodobit texty psané lidmi. Ve většině případů ani není rozlišitelné, který text psal člověk a který GPT-3. Problémem této technologie je ale to, že GPT-3 samozřejmě nerozumí tomu, co píše. Proto mohou být jeho výsledky zkreslené a nesmyslné. GPT-3 také trénuje na textech z internetu, které jsou plné dezinformací a předsudků, kvůli tomu produkuje texty, které jsou podobně zaujaté. Zároveň „trénink“ této technologie vyžaduje velké množství výpočetních výkonů, dat a peněz, což omezuje další vývoj.


Lithium-metal baterie


O elektromobilech se mluví jako o dopravě budoucnosti. Problém je ale v tom, že elektromobily jsou poměrně drahá záležitost a mají dojezd jen několik stovek kilometrů, než jsou potřeba dobít. Navíc samotné dobíjení trvá mnohem déle, než doplnit benzín. Tento problém by mohla pomoct vyřešit nová lithium-metal baterie, s níž přišel startup ze Silicon Valley, společnost QuantumScape. Podle prvních testů by mohla baterie zvýšit dojezd o elektromobilu o 80 % a její dobíjení je rychlejší než u baterií, které se používání nyní. Firma tvrdí, že od roku 2025 se začnou prodávat elektromobily s jejich bateriemi. Na to si ale musíme zatím počkat, protože baterie je stále jen prototyp a je daleko menší než ta, která je potřeba do elektrovozidel.


Multi-skilled AI


Umělá inteligence v posledních letech zaznamenává velké pokroky, bohužel v určitém směru se pořád nedaří naučit roboty všemu potřebnému. Problém mají zvláště s navigací v neznámých prostorech nebo pokud mají najít nové řešení problému. Jedním z nových a velmi slibných přístupů, je rozšířit robotům smysly. V současnosti totiž umělá inteligence dokáže pomocí počítačového vidění nebo rozpoznávání zvuku vnímat věci, ale nedokáže například „mluvit“ o tom, co vidí nebo slyší pomocí přirozeného lidského jazyka. Pokud by ale roboti dokázali vidět, slyšet a komunikovat, dokázali by být produktivnějším lidským asistentem. Podle všeho roboti s více smysly mohou lépe porozumět světu kolem sebe a dosáhnout flexibilnější inteligence.


Messenger RNA


Objev, který jsme určitě všichni zaznamenali, jsou vakcíny založené na mRNA technologii. Na vakcíně tohoto typu se pracuje už dvacet let a když v roce 2020 začala světová pandemie, vědci se rychle obrátili na mRNA jako na způsob, jak vytvořit potencionální vakcíny. Tento typ vakcín ale pravděpodobně nebude mít vliv pouze na koronavirus. Předpokládá se, že mRNA vakcíny by šlo použít k různým infekčním chorobám jako je malárie nebo jiné nemoci, na které třeba ještě vakcína vůbec neexistuje. Obecně se ale ještě zjišťuje, v čem všem by dokázal RNA messenger lidstvu pomoci.


To bylo několik věcí, které v roce 2021 přispěli v technologickému pokroku. Nové vynálezy ale vznikají každý den a tak se určitě máme na co těšit i v příštím roce 2022.


5 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše