ONLINE REKLAMA A VYUŽITÍ V PODNIKÁNÍ

Každý z nás už někdy brouzdal po sociálních sítích a lajknul obrázek, který vlastně představoval reklamu. A co teprve ve vyhledávači, kde hledáte ten nejlepší možný výsledek a nakonec rozkliknete reklamu, která se zdála jako nejlepší řešení. Ano, online reklamy jsou všude kolem nás, častokrát se ani nezdají být reklamami, ale tváří se kvalitním obsahem na internetu. Jak tedy s nimi pracovat a jak správně využít jejich potenciál?
PROPAGACE NA INTERNETU


Existuje mnoho způsobů, jak propagovat svoji firmu na internetu, záleží na výběru. Důležité je si na začátku uvědomit, kdo jsou cíloví zákazníci a jak je správně zaujmout. Kde tráví většinu svého času a jaké reklamy je donutí na ně kliknout? Odpovědí je prozkoumat jejich nejfrektovanější sociální média a nejhledanější klíčová slova. Pak tyto informace vzít a přenést do organického a placeného marketingu. Možná se teď zdá slovo placené trochu odrazující, ale jsou zde i možnosti, kdy potenciální zákazník najde naši reklamu i přirozeně, nebo-li organicky. Tato možnost funguje prostřednictvím marketingu na sociálních sítích. Vytvoření profilu na sociálních sítích jako je Facebook, Instagram, TikTok nebo dokonce Youtube může zaujmout člověka. Jak? Díky přidáváním zajímavého obsahu v příspěvcích a trochu bližšího kontextu a denní aktivity v příbězích.

Pokud však tato organická forma není dostačující, existuje zde i placená forma PPC nebo-li pay-per-click(platba za kliknutí). Výhodou této formy je nejen přesné cílení na potenciální zákazníky, ale také výše nákladu stanovená inzerentem nebo snadno měřitelné výsledky.

Každý měsíc je celosvětově téměř 2,5 miliardy aktivních uživatelů na Facebooku, 1 miliarda na Instagramu a 330 milionů na Twitteru. Ať už jde o chatování s přáteli, udržování spojení s lidmi po celém světě nebo pro obchodní a síťové účely, spotřebitelé jsou na sociálních médiích z mnoha důvodů – a marketéři to vědí. Z důvodu obrovského počtu uživatelů bývají náklady na marketing na sociálních sítích nejvyšší. Reklama na sociálních sítích se sebou nese mnoho výhod, ať už se jedná o využití různých formátů reklamy, oslovením konkrétní cílové skupiny nebo zvýšení povědomí o značce. Pojďme se podívat na nejpopulárnější sociální sítě a typy reklam dostupné u každé z nich.

FACEBOOK

Nejrozšířenější sociální síť na světě. V tuto chvíli má 2,9 miliardy aktivních uživatelů, což je více než třetina populace. Díky tomuto počtu Facebook zaručuje oslovení širokého publika, které je relevantní pro každý typ podnikání. Můžete zde cílit na tři typy publika: základní (kritéria jako věk, poloha či zájmy), vlastní (již zákazníci, kteří mají s Vaši firmou zkušenost) nebo podobná(lidé, kteří mají podobné zájmy jako nejčastější a nejaktivnější skupina Vašich současných zákazníků). Výhodou Facebooku je i v široké možnosti typů reklam. Můžete zde totiž najít fotky, videa, příběhy nebo i hlavní reklamy založené na obsahu.

INSTAGRAM

Nejpoužívanější sociální síť založená na fotografiích a videích je také skvělou volbou pro online reklamu. Zde tuto možnost nabízí Správce reklam na Facebooku. Instagram navštěvuje 1 miliarda uživatelů. Oproti Facebooku je zde propagace omezena pouze na příspěvky a příběhy ve formě fotek a videí. Popisky u fotografií nemají takový úspěch, jako na Facebooku. Je zde samozřejmě ale i možnost propojení Facebooku a Instagramu, které umožňuje propagovat své Facebookové stránky na Instagramu. Nová funkce Nákup otevírá firmám nové možnosti v oblasti Instagramu, díky které je zde možnost propagace o něco snadnější.

LINKEDIN

Tato platforma má 660 milionů aktivních uživatelů měsíčně a je tvořena velkou částí skupinou pracujících profesionálů, čímž je tato platforma skvělou příležitostí pro B2B (business-to-business) reklamu. Velkou výhodou je zde i přístup k jedinečným kritériím cílení, která nejsou dostupná na jiných platformách.Je zde možnost cílit nejen na polohové či věkové kategorie, ale i na kategorii konkrétní pracovní pozice či odvětví. Nejzajímavějším typem reklamy na LinkedIn jsou Message Ads. Reklamy se zprávami umožňují posílat přímé zprávy potenciálním zákazníkům a podnítit okamžitou akci.

TWITTER

Poslední sociální sítí, na kterou se zde společně podíváme je služba Twitter. Ten má měsíčně přes 390 milionů aktivních uživatelů. Digitální reklama je na Twitteru méně běžná, protože organický dosah je stále významným motorem výkonu značky na Twitteru. Inzerenti objevili několik výklenků, které mají vysokou míru zapojení na Twitteru: B2B a e-commerce. Mnoho B2B společností používá Twitter jako nástroj digitálního marketingu, protože uživatelé Twitteru jsou známí tím, že utrácej spoustu peněz online.

9 zobrazení0 komentářů