Linux vs. Windows

Zatímco s operačním systémem Windows se všichni setkáváme na denní bázi, o Linuxu spousta lidí ani neslyšelo. Důvod je logický, už ve škole je povětšinou na všech počítačích nahraný Windows a pokud si koupíme nový notebook pak, jestliže nezvolíme výrobce Apple, pravděpodobně už bude mít náš notebook předinstalovaný Windows. U Linuxu zase dlouho panoval názor, že je vhodný jen pro profesionály. Znamená to ale, že je Windows automaticky lepší? Jak je na tom Linux a jaké jsou jeho výhody? Pojďme se na to společně podívat.Windows


V dnešní době má devět z deseti uživatelů na svém zařízení nainstalovaný operační systém Windows. Jedním z důvodů je ale právě to, že mnoho počítačů už má Windows předem nainstalovaný. Většina lidí si na Windows zvykla a je pro ně těžké si představit, že by jejich uživatelské prostředí mohlo vypadat jinak. Setkáváme se s ním ve škole, v práci i například v knihovnách. Jeho politika je jasně orientovaná na běžného uživatele a vývojáři předem počítají s tím, že většina uživatelů nebude mít skvělé počítačové dovednosti.

Díky tomuto rozšíření má uživatel Windows velký výběr z hlediska kompatibilních softwarů. Spoustu z nich pochází přímo od společnosti Microsoft jako třeba velmi populární balíček Office. Tyto programy jsou vyvinuté předně pro Windows, a tak s jejich používáním nebývá problém.

Velké rozšíření však přináší i nevýhody. Díky tomu, že je Windows tolik rozšířený, většina virových útoků je koncipovaná právě pro něj. Tomu přispívá i fakt, že hackeři si samozřejmě uvědomují, že Windows používají často nezkušení uživatelé, takže dává větší smysl zaútočit na ně, než se orientovat na Linux, který má pověst operačního systému pro „ajťáky“.

Windows ale spadá pod společnost Microsoft a ta, jako asi každá firma na světě, chce na svém produktu vydělat. Proto Windows není zdarma ani není takzvaně open source. To znamená, že není možné jeho kód volně upravovat ani distribuovat.


Linux


Linux není tolik rozšířený jako výše zmíněný Windows, to ale rozhodně neznamená, že by byl horší. Naopak existuje několik bodů, v kterých dokáže Windows značně předčit. První, naprosto jasná věc, je cena. Linux je totiž zdarma, podobně jako spousta programů pro něj.

Další výhodou je, že je open source. Je tedy přístupný veřejnosti a každý uživatel si může zobrazit jeho kód, upravit ho nebo ho distribuovat. Právě možnost upravit ho podle svého uvážení, je pro velkou část uživatelů důvodem přejít z Windowsu. Změnit je možné i vzhled, a to naprosto podle svého uvážení. Vše, na co pomyslíte, jde prakticky změnit podle toho, jak to bude vyhovovat vám.

Uživatelé Linuxu mají také menší pravděpodobnost napadení virem. Výhodou je také to, že narozdíl od Windows, Linux nepatří žádné firmě ani organizaci. Zní to samozřejmě, ale přináší to značné výhody. Microsoft po vás většinou vyžaduje vytvoření účtu, není to sice povinností, ale většina uživatelů k tomu stejně časem dojde. Tím ale poskytují svoje osobní informace Microsoftu. Ne každému něco takového vadí, ale je to také jeden z argumentů, proč je Linux výhodou, neboť tím, že nepatří k žádné společnosti, nedává ani smysl, aby o vás zjišťoval osobní údaje.

Ať už ale rozhodnete pro jakýkoli operační systém, v žádném případě neuděláte chybu. Linux i Windows jsou na vysoké úrovni a poskytují svému uživateli prakticky všechno, co by mohl potřebovat. Rozhodnutí se tak týká spíše toho, co vám osobně vyhovuje a zda se ztotožňujete spíše s myšlenkou jednoho či druhého operačního systému.


28 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše