Kyberšikana – trend dnešní doby

Kyberšikana není v posledních desetiletích ničím neobvyklým. Konají se o ní přednášky ve školách a rodiče dostávají prospekty s postupem, co dělat, pokud by se kyberšikana týkala jejich dítěte. Je tu však jeden problém. Kyberšikana není jen otázkou dětí a dospívajících, ale setkat se ní mohou všichni z každé věkové kategorie. Děti jsou sice v tomto ohledu zranitelnější, dospělí si ale zase často nepřiznají, že jejich problém na internetu je vlastně kyberšikana. Zvláště při dnešní popularitě sociálních sítí je kyberšikana velmi běžným problémem.Co to tedy vlastně ta kyberšikana je? V podstatě se jedná o jakoukoli formu vydírání, ztrapňování, obtěžování, vyhrožování nebo zastrašování, které probíhá skrze komunikační technologie. Nenechte se zmást, i „pár“ nepříjemných komentářů nebo zpráv může v určitou chvíli přerůst do kyberšikany. Podobně tak se s ní můžeme setkat na diskusních fórech, ve hrách, na blogu nebo v telefonické komunikaci.

Jak poznat, kdy pouhých pár nehezkých komentářů může přerůst do většího problému? Především se kyberšikana vyznačuje systematičností a dlouhodobým trváním. Oběť se cítí pod velkým tlakem. Může mít strach a někdy až paranoické představy. Kyberšikany ale existuje několik druhů.


Kyberharašení

Kyberharašení je asi nejběžnější formou. Oběť je neustále kontaktována pomocí emailu, sociálních sítí nebo SMS zpráv s nehezkým obsahem. V případě, že se oběť rozhodne agresora zablokovat, pokusí se ji pravděpodobně znovu kontaktovat a nebude chtít komunikaci přerušit.


Kyberstalking

Průběh kyberstalkingu je asi jasný. Útočník sleduje svoji oběť a narušuje její pocit bezpečí. Sledování probíhá především skrze sociální sítě, díky kterým může útočník zjistit kde se oběť pohybuje a co dělá.


Flaming

S flamingem jsme se pravděpodobně setkali všichni. Útočník se účastní různých internetových diskusí a úmyslně se snaží vyvolat hádku nebo nepříjemnou diskusi. Takový člověk se nebojí být ani velmi osobní, používat vulgarismy, urážet nebo mít rasistické a nenávistné narážky.


Sexting

Útočník oběť vydírá získanými materiály se sexuální tématikou a vyhrožuje, že je pošle někomu dalšímu, nebo je zveřejní. Materiály ale nemusela poskytnout sama oběť, útočník je mohl například vyrobit ve Photoshopu, přesto je to pro oběť dehonestující a ponižující situace.


Jak se kyberšikaně bránit?

Bránit se bývá, zvláště v internetovém prostředí, těžké. I přes to, že agresora zablokujeme, může si vytvořit další účet a celý problém může začít znovu. V první řadě si ale musíme uvědomit, že toto chování je závažný problém, který už by se dal označit jako kyberšikana. To si totiž spousta lidí nechce připustit a domnívá se, že útočník je pouze neodbytný hater. Až když je problém skutečně závažný, dojde jim, že ho měli začít řešit už dávno.


Nejlepší ochranou je ale prevence. Ta spočívá především v tom, že si vážíme své hodnoty a svého soukromí a umíme odlišit, které informace zveřejnit a které už ne. Dále pak je důležité neposílat nikomu citlivý obsah. Tím je myšleno vše, co nechcete, aby viděli vaši blízcí a rodina. Součástí prevence je ale také chránit obsah svých sociálních sítí silným heslem a dávat si pozor na pochybné stránky, kde bychom mohli omylem narazit na viry.

Pokud se vás ale problém kyberšikany už týká, je dobré zjistit, zda chování útočníka neporušuje legislativu. Poté je potřeba kontaktovat policii, která je ve většině případech schopná útočníka najít pomocí IP adresy.


20 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše