Jak na focení smartphonem?

Smartphony se staly nedílnou součástí našich životů, podobně jako sociální sítě. V současné době sdílí uživatelé na sociální sítě něco přes 3,2 miliardy obrázků denně, většina z nich přitom byla vyfocená pomocí telefonu. Tento trend bude pravděpodobně růst a není divu, smartphony jsou skladné, můžeme je vzít všude sebou, fotky udělají velmi dobré a v dostačující kvalitě. Smartphony jsou stavěné tak, aby stačilo zmáčknout spoušť a vše ostatní udělá telefon za vás. Přesto ale existují typy, které vám pomohou, aby vámi vyfocené fotky byly ještě lepší.AE/AF lock

Samartphonu se neříká chytrý jen tak. Při focení se neustále snaží předpokládat, co po něm chcete a přizpůsobuje se tomu. To může být výhodou, protože smartphone dovede sám zaostřit i nastavit jas. Problém nastane ve chvíli, kdy vy chcete zaostřit na něco jiného, než na co ostří sám telefon. Stát se vám také může to, že něco fotíte, ale v pozadí se něco pohne a váš telefon automaticky přeostří. Oba tyto problémy dokáže vyřešit AE/AF lock. Pokud něco fotíte a chcete předejít tomu, aby vám smartphone přeostřil na něco jiného, případně aby změnil expozici, stačí prst dlouze přidržet na objektu, který fotíte. Kolem objektu se poté objeví rámeček s nápisem AE/AF lock. Díky tomu ostření i expozice zůstanou zafixované na hodnotách, které si telefon po dotyku prstu nastavil bez ohledu na to, zda se na fotografii něco změnilo – ať již se jedná o světelné nebo vzdálenostní podmínky.


Světlo

Pokud je čočka telefonu na něco náchylnější než ta od zrcadlovky, pak jsou to právě světelné podmínky. Je velmi obtížné vyfotit kvalitní a hezkou fotku telefonem, pokud není optimální světlo. Nejhorší fotky budete mít vždy za snížené světelnosti. Umělé osvětlení telefonu také nesvědčí, ale pořád se dá zvládnout tak, aby výsledná fotka byla použitelná. Nejlepší je ale pochopitelně světlo denní. U toho platí podobná pravidla jako při focení zrcadlovkou. Nejlepší fotky vzniknou, pokud je pořídíte při zlaté hodince, nejméně vhodné je pravé poledne, ale i s tím se dá pracovat, pokud si zapnete režim HDR.


HDR

Jestli chcete fotit například za pravého poledne, stíny jsou velmi tmavé, oproti tomu světlo je silné. Za takových podmínek vám lehko vznikne přepálená fotka, na které nebude nic vidět. Pokud můžete, s focením počkejte pár hodin a fotku pořiďte až bude světlo měkčí. Jestli ale nemáte možnost čekat, zjistěte, zda se dá na vašem mobilním foťáku zapnout HDR. Při zapnutí této funkce telefon pořídí několik (většinou dvě až tři) fotografií s různou expozicí a ty pak následně spojí do jedné fotky. Výsledkem je fotka se sytými barvami a jemným kontrastem tmavých a světlých míst. Nezoufejte ani v případě, že jste tuto funkci na vašem zařízení nenašli, existuje spousta aplikací, které HDR fotku umí a vy si je můžete zadarmo stáhnout.


Správná kompozice

Pravidla kompozice jsou stejná, ať už fotíte kterýmkoli zařízením. Telefon je ale schopen vás s kompozicí pomoci. V první řadě, pokud si nevíte rady, může vám pomoci zapnutí mřížky. Díky té uvidíte, kde se nachází jednotlivé třetiny vaší fotky.První možnou kompozicí je postavit dominantní předmět zhruba do jedné třetiny snímku na levé nebo pravé straně. Tato kompozice je údajně oku nejpřirozenější a říká se jí „zlatý řez“. Některé telefony dnes už nabízí i možnost zapnout si mřížku přímo pro zlatý řez, to vám sice může pomoci uvědomit si, jak má zlatý řez přesně vypadat, není to však většinou nutné. Klasická mřížka odvede svoji službu dobře a vaše výsledná fotka bude vypadat skvěle.

Kompozice zlatého řezu se hodí, pokud máte dominantní objekt, ale co když jste třeba u moře a chcete zachytit okamžiky při západu slunce? V takovém případě nehledáme dominantní objekt, ale horizont umístíme do třetiny snímku v dolní nebo horní části fotky. Vyhnout bychom se měli středu.

Je také dobré myslet v kontextu toho, co chcete zachytit. V případě, že chcete vyfotit budovu, měla by být na obrázku celá, to samé ale neplatí s člověk, ten klidně může být na fotce od pasu nahoru.


6 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše