Jaké je studovat IT na střední škole?

Co si budeme říkat, v posledních letech je IT opravdu žádaným oborem, a tak není divu, že si ho spousta lidí vybere už na střední škole. Co vás ale na této škole potká? Jaký je rozdíl oproti ostatním školám? A vyplatí se studovat IT na střední nebo až na vysoké škole?V první řadě přichází otázka, zda něco musím umět, když se hlásím na IT. Je pravdou, že se požadavky liší škola od školy, ale výhodou středních většinou bývá, že moc znalostí předem neočekávají. Pokud umíte s počítačem a rozumíte třeba složitějším operacím v Excelu, pravděpodobně nebude mít problém.

Nebudeme si ale nalhávat, že přijdete do školy a tam vás všechno naučí. Takhle to neplatí u většiny oborů a u IT už vůbec ne. Pokud budete mít štěstí, pomohou vám osvojit si „IT myšlení“ dostatečně k tomu, abyste byli schopní se doučit cokoli, co budete potřebovat. Ono by ostatně také moc nedávalo smysl, když by se vás vše snažili naučit, protože IT obor se neustále posouvá dopředu, takže než by vás za čtyři roky studia vše naučili, už by některé věci nemuseli platit.

K tomu se také váže asi jedno z největších pozitiv studia IT – žádné šprtání. Pokud studujete IT, je pravděpodobné, že se budete muset učit, ale na šprtání definicí nazpaměť můžete ve většině případů zapomenout. Proč? No znovu platí, že IT obor se neustále posouvá, a tak by nedávalo smysl, učit se cokoli nazpaměť. Cílem studia tak spíše bývá věci pochopit.

Většina škol, které se skutečně snaží připravit vás na práci v oboru, navíc při výuce akceptuje internet. Důvod je jednoduchý. Základ samozřejmě umět musíte, ale při práci s informačními technologiemi je prostě normální, že si lidé hledají informace, které neví, na internetu. Naopak je poměrně ceněnou schopností, pokud si umíte najít, co potřebujete a správně to použít. Podobně je to i s razením se se spolužáky, teď ale nemluvím o opisování, to je něco jiného, ale opravdu o dobré radě, nebo práci v týmu na společném problému. Pokud se vás snaží škola vést správným směrem, u většiny prací vás nechá, abyste si mezi sebou občas poradili. Důvod je opět praktický, v následujícím zaměstnání je velmi pravděpodobné, že budete v týmu pracovat, a tak by nebylo rozumné upírat vám to při výuce.

Studium IT má ale i své stinné stránky. Na vysokých školách to může být jinak, ale ty střední mívají pořád hodně učitelů, kteří už nepatří mezi ty nejmladší. To sebou nese výhody i nevýhody. Takový učitel má mnoho zkušeností s výukou, a tak pokud učí nějaký základ pro pochopení primárních funkcí počítače, může být opravdu skvělý. V jiných případech se ale bohužel stává, že tito učitelé nejdou s dobou a nerozumí si s progresivními studenty. Nutno ale přiznat, že podobný typ učitele se najde na každé škole, a tak to rozhodně není argument, proč podobnou školu nezkusit. Navíc, podobně jako na ostatních školách, se situace pomalu mění k lepšímu. Učitelé se snaží výuku udělat co nejmodernější a ředitelé hledají mladé kolegy pracující v oboru.

Nakonec je důležité zodpovědět jednu otázku: „Je lepší vystudovat IT na střední nebo vysoké škole?“ Studovat IT na střední škole je podobně skvělé, jako studovat ho na té vysoké. Ve většině IT oborů vám bude střední škola stačit, a dokonce se stává, že studenti, kteří jsou velmi chytří a všichni si myslí, že budou pokračovat na vysoké škole, se nakonec na žádnou vysokou školu ani nehlásí, protože už během studia mají dost dobrých nabídek k tomu, aby pro ně byla vysoká jen ztrátou času. Nebudu vám ale mazat med kolem úst, jsou samozřejmě obory a místa, kde vysokou školu vyžadují a vy ji potřebujete. Přeci jen byla vysoká škola vždy místem, kde se věci probírají více podobně se zaměřením na menší segment, a to je někdy potřeba.

Je ale vždy důležité, mít IT obor vystudovaný? Určitě to není nutné a to je jedna z velkých výhod tohoto oboru. Většinu věcí jste totiž schopni se naučit sami a pokud umíte vše, co zaměstnavatel potřebuje, není důležité, jaký máme nebo nemáte titul.


7 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše