INVESTICE DO DRAHÝCH KOVŮ

Investice do drahých kovů je v současné době jedna z nejbezpečnějších: drahé kovy (zlato, stříbro, platina, paladium) slouží jako stabilní zdroj hodnoty, neboť historicky představují jediné mobilní aktivum, které si po staletí trvale udržuje jako prostředek směny svoji konstantní hodnotu. Tím se liší od nekrytých měn, které podléhají stálé inflaci, a proto jsou nejvhodnějším prostředkem pro ochranu úspor a vlastních aktiv, a to zejména na rozdíl od kryptoměn. Nedávný propad bitcoinu byl jen dalším potvrzením nepředvídatelné nestability této uměle vytvořené imaginární měny.Poté, co Čína zveřejnila zákaz těžby kryptoměn a transakcí s nimi, propadl se bitcoin téměř o deset procent což znamená, že majitelé bitcoinů přišli o stovky miliard dolarů.


Fyzické drahé kovy jsou bezpečným uchovatelem hodnot, pojistkou proti inflaci, nepředvídatelným ekonomickým a politickým turbulencím, investice je zcela anonymní, výnos z anonymní a likvidní (obchodníci s cennými kovy je zcela běžně vykupují) investice není zdaněn. Velké množství investorů se v současné době zaměřuje místo zlata na stříbro, které kromě toho, že je cenově výrazně dostupnější, má řadu dalších výhod. Největší z nich je jeho současná nízká cena, kdy poměr ceny unce zlata kunci stříbra kolísá kolem hodnoty 70 na rozdíl od historicky dlouhodobě stabilních hodnot kolem 40, což znamená, že současná cena stříbra je podhodnocena vůči zlatu o téměř 50 %.Tato skutečnost dělá investici do stříbra mimořádně atraktivní, neboť potenciál jejího zhodnocení je významný. Investiční a sběratelské stříbrné mince jsou mimořádně přitažlivé, investor na dodání většiny z nich musí čekat u obchodníka dlouhou dobu po zaplacení. Řada obchodníků většinou nabízí tzv.„spoření do stříbra“, kdy zákazník vlastní místo skutečné stříbrné mince pouze papírový „certifikát“ o vlastnictví účtu, na němž mu obchodník vede „portfolio“stříbrných produktů; kromě mincí se obchodují rovněž stříbrné cihličky nejčastěji o váze 1000 g; ty jsou ovšem (na rozdíl od stříbrných mincí) zdaněny 21% daní z přidané hodnoty. Prodej stříbra je však v případě fyzických osob osvobozen od daně z příjmu. Stříbrné mince světově renomovaných mincoven, ať už investiční (pro krátkodobější finanční zhodnocení), nebo sběratelské (pro dlouhodobější finanční zhodnocení), představují jednu z nejlukrativnějších investicí na trhu, která nabízí mnohem větší potenciál zhodnocení než zlato, ale též platina nebo paladium. Stříbrné mince lze jednoduše a s menším rizikem skladovat nebo je dokonce i mít u sebe. Jsou to alternativní platidla, mince mají vysokou likviditu a v krajním případě jiného typu použití (například k technickým účelům) lze využít vysoké kvality stříbra, jehož čistota je 999/1000g; nečistoty obsahují méně než jednu tisícinu váhy mince.


Jaké stříbrné mince si tedy pořídit jako nejvhodnější z investičního hlediska?Jednoznačně to jsou mince světových mincoven, jakými jsou rakouská Münze Österreich, která razí celosvětově známé mince „Wiener Philharmoniker“, kanadská Royal Canadian Mint, která razí super investiční minci „Maple Leaf“ a jihoafrická státní mincovna se známou mincí zvanou „Krugerrand“; jsou to všechno klasické investiční mince o váze 1 unce = 31,105 g.


Pro sběratelské účely je nejvhodnější zaměřit se jak na jednotlivé stříbrné mince, tak i na různé sériové sady stříbrných „Lunar I“, „Lunar II“ a „Lunar III“kolekcí (12 znamení zvěrokruhu), o váze 1 unce, 2 uncí, 5 uncí, nebo dokonce 1000 g, které razí australská národní mincovna v Perthu.

12 zobrazení0 komentářů