HOMEOFFICE NEBO PRÁCE V KANCELÁŘI?

V posledních letech je docela velkým trendem homeoffice, a tak na práci v kanceláři už lidé nemají stejný pohled, jako tomu bývalo dříve. Práce z pohodlí domova nebo například z dovolené, kde se válíte na pláži a popíjíte drink, se zalíbila více a více lidem. Pojďme se ale podívat na to, zda je práce v homeoffice opravdu tak bezchybná, nebo zda se pořád vyplatí pracovat v kanceláři.


VÝHODY A NEVÝHODY HOMEOFFICE

POHODLÍ DOMOVA

Homeoffice představuje totiž jistou známku pohodlí a luxusu, přeci jen každý nemůže pracovat z domova, obědy se sami neuvaří a dálnice nepostaví, ačkoliv bychom o tom mohli polemizovat, když při projíždění po D1 vidíme opuštěné stroje a pokroky na opravě dálnice nulové. Nejspíš i dělníci mají občasný homeoffice. Ale pojďme k tomu podstatnému!

Velkou výhodou homeofficu je samozřejmě pohodlí domova, kde se nemusíte upravovat a vymýšlet, co si vezmete na sebe. Pokud se cítíte pohodlně v pyžamu či teplácích, můžete tak zůstat celý den. Ať už od stolu, z postele nebo gauče, notebook či počítač si můžete přemístit tam, kde je Vám zrovna příjemně.


ČASOVÁ FLEXIBILITA

Další výhodou je rozložení práce dle časových možností. Jste ranní ptáče nebo noční sova? Nevadí, práci můžete vykonávat, jak se vám to zrovna hodí. V průběhu práce tak můžete dělat vlastně cokoliv, nemusíte čekat na pauzu na oběd, nebo čas na kávu, protože doma je vždy čas na kávu. Tato možnost je velmi výhodná i pro rodiče, co se musí starat o děti, protože nemusí hledat hlídání.ZDLOUHAVÉ CESTY DO PRÁCE JSOU MINULOSTÍ

Při homeofficu dejte sbohem ranním mačkanicím v přeplněném autobusu nebo čekání hodinu v koloně. Pokud pracujete z pohodlí domova, nemusí vás to již trápit. Navíc nebudete muset platit za benzín či hromadnou dopravu a ušetříte čas, který byste strávili na cestě, k něčemu produktivnějšímu.


DOMOV, MÍSTO PRO ODPOČINEK

Homeoffice zní možná po těchto odstavcích jako vysněný způsob práce, ale není tomu vždycky tak. Proč? Pojďme si to ukázat. Ačkoliv je homeoffice na první pohled splněný sen, ne každý chce pracovat z domova. Přeci jen domov je místo, kam se máme rádi vracet a máme si jej spojovat s odpočinkem, rodinou a láskou. Pokud budete pracovat doma, například v ložnici či obýváku, pro většinu z Vás už nebude dál znamenat místo odpočinku, ale místo kde trávíte většinu času prací, a tak se nebudete již tak těšit z času, který zde budete trávit i mimo práci.


NEDOSTATEČNÉ VYBAVENÍ

Dalším problémem může být například nedostatečné vybavení pro práci z domova. Pomalý počítač, špatné připojení k internetu nebo dokonce bez tiskárny a skeneru? To dokáže pracovní dobu znepříjemnit tak, že Vám začne Vaše prázdná kancelář chybět. Taktéž spotřeba materiálu, která se zvýší, vám časem ukáže nemalé náklady. Vlastní papír, propisky, elektřina a hrnky vypité kávy se časem podepíší a zjistíte, že je možná výhodnější, když tuto otázku řeší zaměstnavatel. Pro něj je však homeoffice v tomto ohledu výhodný, protože jeho náklady klesnou na nulu.


SOUKROMÍ A KLID

Lidé, kteří bydlí sami, homeoffice jistě ocení. Ale mají klid na práci i lidé, co mají doma celou rodinu nebo spolubydlící? Mnoho z nás potřebuje na práci klid, aby se mohlo soustředit. Nebylo by možná lepší být v kanceláři a minimalizovat rušivé elementy ve svém?


PROKRASTINACE

Prokrastinace čili nejlepší přítel člověka. Ano, zde jde opravdu o silnou vůli, věnovat celý čas práci a neodkládat ji na později. Doma máte pocit, že na vše je spoustu času a není kam spěchat. Častokrát se navíc doma najde mnoho rušivých faktorů. Stává se, že úklid může být zajímavější a zábavnější, než zrovna povinnost, která leží před námi a je potřeba udělat. Poté musíte pracovat v časovém stresu a nemusíte práci vykonávat tak kvalitně, jako kdybyste pracoval postupně.


KOMUNIKACE JE ZÁKLAD ÚSPĚCHU

Pro introverty je sice pohodlí domova příjemnější, než open space kanceláře, ale co když potřebujete s něčím pomoci? V tu chvíli přijde na řadu modlení a prosby, aby Váš všeznalý kolega měl u sebe telefon nebo zrovna ještě nespal a měl čas nám pomoci. Celková komunikace mezi zaměstnanci a vedením je mnohem složitější, probíhá většinou skrze emaily, které nemusí být vždy dokonale srozumitelné. Nejen složitá zadání úkolů, ale i malá nedorozumění mohou vést k pozdějším problémům, ať už co se výsledku práce týká, nebo ve vztazích mezi lidmi.

VÝHODY A NEVÝHODY PRÁCE V KANCELÁŘI

Ano, mnoho lidí pracuje v kanceláři a homeoffice odmítají. Co je na práci v kanceláři přitahuje a proč si vybírají práci v kolektivu kolegů než v soukromí a pohodlí domova? Ačkoliv se to nezdá, kancelář má nejednu výhodou, kterou může svým zaměstnancům nabídnout. My jsme jich pro vás našli hned několik.


MÍSTO PRO PRÁCI MÁ SVÉ MÍSTO

Domov má zůstat domovem a kancelář má být místo, které je pro práci určeno. Člověk se v kanceláři motivuje, protože ví, že je pro práci určena a lidé okolo něj se také věnují práci. Nemá tudíž tendenci jít uklízet, vařit či povídat si s rodinou, ale věnuje většinu času práci, aby ji měl co nejdříve hotovou a mohl domů.PRACOVNÍ POMŮCKY NA SVÉM MÍSTĚ

Nemusíte se bát, že Vám vypadne proud a nedodržíte deadline, kvůli kterému půjdete k šéfovi na kobereček nebo Vám dojde papír v tiskárně. Všechno podstatné vybavení, které k práci potřebujete, najdete v zázemí kanceláře. Ať už to jsou počítače, tiskárny nebo kávovar, tak vždy zde najdete vše podstatné pro splnění úkolu. Navíc se náklady na elektřinu, kávu či toaletní papír zmenší v pracovní době na nulu. Ušetříte nejen za náklady, ale také budete pracovat ve větším klidu s technologiemi, které jsou k vykonání úkolu určené.


KOLEGOVÉ A SOCIALIZACE

Ať už jste člověk, co vyhledává společnost, nebo má raději svůj klid, kanceláře většinou nabízejí obě možnosti. Soukromá kancelář Vám poskytne dostatečný klid na splnění cílů. Někteří lidé naopak rádi pracují v kolektivu, kde si mohou navzájem pomáhat a podporovat se. Občas prohodí nějaký vtípek a tak na pracovišti panuje odlehčená nálada, která pomáhá při kvalitním plnění úkolu. Nesmí samozřejmě chybět společné obědy, ranní a odpolední kávy a s nimi spojené small talky, které vás přivedou na jiné myšlenky a pomohou mozku odpočinout. K firemnímu životu patří i společenské akce, které nabírají úplně jiný směr, pokud jsou v offline světě. Příjemný večer při jídle a skleničce něčeho dobrého nebo teambuildingové hry a cvičení, která mají stmelit každý tým dohromady.


PEVNÁ PRACOVNÍ DOBA

Kancelář však není vždy pro každého optimální řešení. Nevybíráte si v kolik do práce půjdete a kdy budete pracovat. V kanceláří prostě musíte být včas a odcházet, až Vám to dovolí šéf nebo doděláte práci. Pokud tedy nejste zrovna ranní ptáče, může Vám práce ráno dělat velký problém a být dokonce nepříjemná. S tím často bývá spojená i doprava do práce. Nemůžete se tedy divit, že častokrát skončíte v koloně, ve které strávíte nemalou chvilku. Taková cesta Vám může zkazit náladu po zbytek dne. Navíc jsou s dopravou spojené i náklady, pokud Vám dopravu nehradí zaměstnavatel.


NEDOSTATEK SOUKROMÍ

Kancelář vedle hlavní silnice, kde denně projede mnoho aut a jiných rušivých vjemů nejsou zrovna přínosem ke klidnému pracovnímu prostředí. V tuto chvíli pomohou buď silná protihluková okna, nebo špunty do uší.

Když to shrneme obě možnosti mají svá pro i proti. Záleží tudíž na prioritách každého z nás, které hrají roli ve výběru mezi těmito možnostmi. A co vy, preferujete raději kancelář nebo homeoffice?

5 zobrazení0 komentářů