Co tvoří web?

Důležité při tvorbě webu je určitě nezanedbat UI/UX. Jedná se o dvě části ze tří, které tvoří web takový, jaký ho známe. Celkově se web skládá ze tř částí - kód, UX a UI. Co která část obstarává a proč je důležitá, si řekneme v tomto článku.
Kód stránky

Zdrojový kód stránky nám zajišťuje kostru celého webu. Běžný uživatel s ním nepřijde sice do styku, ale bez něj by web jako takový nemohl existovat. Zdrojový kód zapisuje programátor buď do textového editoru, který může být součástí vývojového prostředí. To mu přináší mnoho výhod, jak ze stránky vzhledové, tak například i v kontrole syntaktických chyb. Zdrojový kód je samozřejmě možné si zobrazit i v běžném prohlížečovém okně. Postup zobrazení zdrojového kódu stránky v prohlížeči:

  • klávesová zkratka Ctrl + U – funguje pro Chrome, Firefox a operační systém Windows a Linux

  • klávesová zkratka ⌘ + Option + U – funguje pro Chrome a Mac

UX

Pokud jsme nazvali kód kostrou webu, tak UX bychom mohli nazvat jako takovými orgány. Tato zkratka znamená User Experience - neboli označuje uživatelský požitek nebo zkušenost z návštěvy webu. Pro běžného uživatele není taková věc na webu vůbec vidět, ale i přesto tvoří neoddělitelnou součást webu. UX design se zabývá navrhováním různých řešení tak, aby co nejlépe sloužila uživateli. A to platí jak ve fyzickém, tak virtuálním světě. Netýká se pouze webů a aplikací, ale nalezneme jej i všude okolo nás.


Jak ale vůbec tyhle orgány webu vzniknou? UX má na starosti UX designér. Ten si často vezme na pomoc i další specialisty, například výzkumníka, který umí vyzpovídat uživatele nebo získat a vyhodnotit cenné informace, například z dotazníků.


Další důležitou osobou je copywriter, který připraví čtivé texty nebo datový analytik, který prozkoumá data do hloubky. Samozřejmě se vše nepovede hned na poprvé a tak je vytvořeno několik prototypů, které jsou poté testovány reálnými uživateli. Ti pak reagují, co se jim líbí a co by změnili. Po dokončení několika prototypů a konečnou spokojeností obou stran, se může web vypustit do světa. To ale samozřejmě nepůjde bez UI.

UI

UI, neboli User Interface tvoří takový vzhled vašeho webu. Klíčové je zde to, jak vypadá konečná webová stránka. Narozdíl od ostatních prvků, je UI přímo viditelný běžným uživatelem. Jedná se o návrh prvků, animací, obrázků a celkového grafického rozložení stránky, které má naplnit uživatele uspokojit stejně, jako UX.


UX/UI designer stojí u zrodu projektu a jeho hlavním úkolem je navrhnout web tak, aby dobře vypadal a zároveň plnil vytyčený cíl. Je tedy jasné, že tyto dva procesy jsou plně propojeni a nejde udělat jeden bez druhého. Důležitý je totiž jak vzhled tak i funkčnost webu a proto nesmí ani jedna složka chybět.

Z článku je tedy jasné, že UX se neobejde bez UI a obráceně. Vše tomu samozřejmě tvoří jádro zdrojový kód. Proto častokrát najdeme UX/UI designera a nedáváme to více různým lidem. Tyto části jsou tak provázané, že se nedá říci, která je důležitější než druhá. Ale jedno je jasné, pro úspěch vašeho webu či jakéhokoliv jiného produktu, je potřeba aby všechny části byli skvěle zpracované.

13 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše