Budoucnost umělé inteligence

Na oblast umělé inteligence již několik let směřuje zrak vědecké obce i běžných lidí. Pokroky, kterých v této oblasti lidstvo dosáhlo je nespočet a je velmi pravděpodobné, že budoucnost sebou přinese velké změny. Pojďme se společně podívat na to, co to vlastně ta umělá inteligence je a jaké možnosti by nám mohla přinést do budoucnosti.


Když se řekne umělá inteligence, někteří lidé si představí humanoidní roboty podobné těm, které známe ze sci-fi filmů. Ne, že by se něco takového nepočítalo do umělé inteligence, ale jedná se spíš o její okrajovou součást než o hlavní směr. Umělá inteligence, anglicky artificial intelligece (AI), by se dala shrnout jako schopnost strojů napodobovat lidské schopnosti, jako je uvažování, učení se, plánování nebo kreativita.


Takový počítačový systém s umělou inteligencí dokáže provádět akce na základě vzorů ve stávajících datech, učit se z vlastních chyb a tím zvyšovat svoji přesnost a pracovat samostatně. Umělá inteligence se dnes využívá například při online nakupování a reklamě. AI je schopná Vám poskytnout velmi personalizovaná doporučení například na základě vašich předchozích vyhledávání nebo nákupů, které jste již na internetu provedli.


Další využití má i ve vyhledávání na internetu, protože i tam je potřeba, aby se internetové vyhledávače učili na základě dat, která získají pomocí vyhodnocování chování lidí na internetu. Příkladem umělé inteligence také mohou být hlasový asistenti, které má dnes už prakticky každý ve svém chytrém telefonu. Jaké využití ale může umělá inteligence poskytnout v budoucnosti?


Umělá inteligence například může pomoci v zábavném průmyslu. Teoreticky by totiž po „přečtení“ scénáře mohla prozradit, jaký je jeho potenciál na trhu. Podobně by dokázala přispět také do zpravodajství. Dnes prakticky každou zprávu, kterou na internetu čteme, musel někdo sepsat. Často se však jedná o jednotvárnou práci, do které není potřeba vložit velkou autorskou invenci. Přesně proto je to práce jako dělaná pro umělou inteligenci. V budoucnosti by totiž už tyto „nudné“ zprávy nemuseli novináři psát a mohli by svůj čas investovat například do hlubších publicistických textů nebo do investigativních článku. AI by se zatím postarala o běžné zpravodajství.


Velkého pokroku bychom také, díky umělé inteligenci, mohli dosáhnout v oblasti zdravotnictví. Jak dobře by Vás asi dokázal ošetřit doktor, který by Vám měřil tlak každý den, věděl by, co jíte, jak dodržujete pitný režim a spoustu dalších informací? No pravděpodobně o dost lépe než doktor, který Vás vidí jen v případě, že už jste nemocní a potřebujete pomoct. Umělá inteligence by v tomto případě mohla pomoci shromažďovat vaše každodenní data a v případě, že se Vám něco děje, velmi rychle a přesně určit vaši diagnózu, a dokonce možná víc. Možná, že by dokázala i předpovědět, na základě dat, které má, které onemocnění by vás mohlo potkat.


Rozmach umělé inteligence nás také pravděpodobně čeká v oblasti dopravy. Umělá inteligence bude rozhodovat v samořídících vozidlech. Zde se ale setkáváme s velkými morálními dilematy, a tak je tako otázka v několika rovinách kontroverzní. Tak například, pokud se vaše auto dostane do situace, že se musí rozhodnout, zda srazí malé dítě nebo ženu ve středním věku, jak se má rozhodnout? A je vůbec správné, aby se v tomto případě nějak rozhodlo? V tomto případě je nutné zmínit, že tyto rozhodovací procesy určují lidé, a právě v podobných otázkách ještě není jasno.


Umělá inteligence má tedy opravdu všestranné využití a je možné, že o tom, co nám díky ní bude v budoucnosti umožněno, zatím nemáme ani tušení. Nezbývá nám, než si na tuhle budoucnost počkat. Možná, že je blíž, než si myslíme.


6 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše