BUDOUCNOST AI V ONLINE MARKETINGU

Známe všichni pojem AI?

Co se vlastně pod zkratkou AI skrývá? V dnešní době již mnoho z nás ví, že AI neboli “artificial intelligence” je v překladu známá jako umělá inteligence. Lidé si při tomto pojmu představí autonomní auta, která se řídí sama za pomocí počítačových systémů a nepotřebují k provozu řidiče. Nebo virtuální asistenty jako je Siri či Alexa, kteří s vámi komunikují skrz hlasovou aktivitu.


Díky těmto virtuálním asistentům můžete v domácnosti pomocí hlasu ovládat již skoro každé zařízení. Ve skutečnosti, je ale umělá inteligence mnohem více, než jen tyto stroje, které denně vidíte. AI totiž tvoří tisíce a tisíce nástrojů, příkazů a aplikací, které nepozorovaně pracují v pozadí našeho běžného dne a tvoří náš život takový, jaký jej známe. Pojďme si prvně říci, jak vůbec umělá inteligence funguje a co to vlastě ta umělá inteligence vůbec je. Umělá inteligence je vědní obor či disciplína, která vyvíjí algoritmy a stroje vykazující znaky lidského chování. Dala by se tak definovat jako schopnost strojů napodobovat lidské myšlení, kreativitu a další schopnosti, které jsou pro lidi typické. Umožňuje technickým strojům vnímat a reagovat na různé vjemy, řešit jednoduché i složité problémy a dosahovat určitých cílů. Tyto systémy jsou tak schopny pracovat tak samostatně bez zásahu člověka.


AI v běžném životě

Teď, když již víme, jak zhruba umělá inteligence funguje, pojďme se podívat na to, jak doopravdy náš život ovlivňuje. Stačí se podívat na naše chytré telefony či počítače, kde se internetové vyhledavače učí každým dnem za pomocí dat, které jim uživatelé internetu poskytují. Díky těmto informacím a datům se snaží uživateli poskytnou co nejrelevantnější výsledky vyhledávání odpovídající uživatelovým požadavkům. Na poli námi neviděném se odvádí neustálý boj kyber-útoků, které jsou vedeny nejen na naše počítače a telefony, ale i na bankovní účty či účty našich sociálních sítí. Umělá inteligence v tomto směru chrání naši kyber-bezpečnost a provádí obranné kroky a útoky proti těmto vetřelcům. Učí se jak řešit dané problémy za pochodu a hledá optimální řešení, aby ochránila bezpečnost našich dat před nepovoleným vniknutím. Dále například ve zdravotnictví, kde najdeme umělou inteligenci denně pomáhat rozpoznávat nemoci a jejich původ, sleduje jejich rozšíření nebo navrhuje možné postupy při léčbě a predikuje vývoj průběhu nemoci.


AI v online marketingu

No a jak tedy vlastně ovlivňuje umělá inteligence online marketing? Dříve, než ještě svět internetu vůbec fungoval, platili firmy obrovské částky za reklamy v televizích, novinách či rádiích. Dnes tomu tak již díky online světu není. Firmy využívají reklam na webových stránkách, nebo sociálních sítích. To zvyšuje jejich ROI, neboli návratnost z investic, které do reklam vložili. A proč tomu tak je? Dříve reklamy v televizích či novinách neviděli pouze lidé, kteří měli o určitý druh zboží nebo služby zájem, ale i lidé, které to vůbec nezajímalo.


Umělá inteligence však dokáže vyhodnotit ideálního zájemce o určitý druh služby či zboží, a tak mu ukáže konkrétní reklamu, které by mohla vyhovovat jeho požadavkům. V dnešní době jsou již všechny platformy rozšířené o technologii strojového učení, která jim pomáhá zvyšovat efektivnost za pomocí nasbíraných dat o uživatelích a jejich nákupních návycích. Vraťme se ale k sociálním sítím. Neustálý nárůst uživatelů na sociálních sítích a jejich záliba v online nákupech otevřela mnoha firmám obrovské spektrum možností. AI zde pomáhá vyřešit, jaký typ reklamy a jaký content potenciálního zákazníka zaujme a zvýší tak šanci úspěchu konkrétní firmy.


Dříve tvůrci reklamních kampaní trávili hodiny času přemýšlením o správném způsobu zaujmutí zákazníků, přičemž dnes to umělá inteligence vyřeší pomocí svých nástrojů. Jako příklad se dá použít algoritmus, který generuje počet otevřených emailů nebo počet typů sdílených příspěvků na sociálních sítí. Člověk již nemusí sedět hodiny za počítačem a vše složitě počítat a vytvářet statistiky, od toho tu je dnes mnoho nástrojů, které efektivně odvedou práci mnohem rychleji.Schopnosti umělé inteligence zde však nekončí. Dnes je již schopna vytvořit celý proces generování obsahu reklamy, kdy vybere kopie obrázků, které by mohli potenciálního zákazníka zaujmout. Využívá k tomu dat o konkrétních uživatelích a předává jim individuálně přizpůsobenou reklamu. AI dokáže také odhadnout, zda konkrétní zákazník preferuje značkové zboží, či na internetu porovnává ceny mezi prodejci a preferuje tedy tak nižší cenu či slevy. Pokud vyhodnotí, že zákazník je připraven k nákupu, poskytne například jedinečnou nabídku slevy, která cíleně vybízí zákazníka využít jedinečné nabídky ihned pouze na jejich stránkách.

3 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše